Účastnili jsme se kurzu Fotoseminář.cz

05/04/2011, Author: Martin Vlčko, Categories: Návody, Zajímavosti

Jirka Chomát

V sobotu 2.4.2011 proběhl již 4. fotografický kurz v rámci projektu Fotoseminář.cz, pořádaný Jirkou Chomátem, určený nejen amatérským fotografům. Zúčastnil jsme se semináře a proto vám můžu přinést informace o jeho průběhu. Pokud jste někdy uvažovali o účasti na podobné akci a nebyli si jisti, zda je určená i pro vás, třeba vám pomůžu s rozhodnutím.

9:45

Nejsem moc zastáncem ranního vstávání, ale na Fotoseminář jsem se vyloženě těšil. Oceňuji tedy i sympatický čas začátku kurzu a možnost posnídat s Jirkou Chomátem, abych zjistil něco málo ze zákulisí i pro potřeby tohoto článku.

Sraz účastníků proběhl bez prodlev a mohli jsme se s celou skupinkou nadšenců vydat do moderních zasedacích prostor na Smíchově, kde probíhala teoretická část semináře.

Představením jednotlivých účastníků kolem desáté hodiny oficiálně začala teoretická část semináře. Mile mě překvapil vstřícný a přátelský nejen Jirka, ale i zbytek účastníků. Ano, asi tak nějak jsem si to představoval, ale všichni víme, jak vypadá střet snů s realitou… :)

Na semináři se nás sešlo sedm, což mi přišlo jako ideální počet. Jirka s každým stíhal procházet nastavení fotoaparátu a odpovídat na věcné i off topic dotazy, o které nebyla z daleka nouze. Jeden příklad za všechny:

“Proč mám na Nikonu u korekce expozice mínus vpravo a plus vlevo?” :)

Během 3 hodin Jirka prošel teoretickou část semináře od základů kompozice,  přes základní trojúhelník clona, čas, ISO, až po techniku – fotoaparáty, čipy, objektivy, filtry, crop faktor a spoustu dalších podstatných  zajímavostí.

O teorii fotografování jsem toho načetl již spousty, ale Jirkův ucelený výklad a zajímavosti z praxe s názornými ukázkami mi udělaly jasno a vnesly více přehlednosti do celé problematiky.

13:30

Kolem půl druhé jsme zašli na společný oběd do blízké restaurace, abychom se posilnili na celé odpoledne za hledáčkem. To nikdo z nás ještě netušil, co všechno si Jirka na dlouhé odpoledne přichystal…

14:30

Hodinu poté jsme zahájili odpolední praktickou část fotosemináře na Střeleckém ostrově, kde jsme se blíže seznamovali s pokročilým nastavením našich fotoaparátů a snažili se zúročit dopolední teoretickou část v naši první “profi” fotku.

Ze Střeleckého ostrova jsme dále pokračovali po nábřeží přes Kampu, kolem Karlova mostu a zamířili na Letnou, odkud jsme lovili pohlednicové snímky ze sluncem zalité Prahy. Dále jsme pokračovali přes Nový Svět na Pražský hrad.

Ačkoliv mám Prahu slušně proběhlou, překvapilo mě, kolik zapadlých fotogenických uliček se schovává v centru města a opět čeká na svou zašlou slávu.

S ubývajícím světlem bylo potřeba rozbalit stativ, zatarasit napříč celou silnici a pochytat krásné noční snímky pražských uliček dříve, než obloha ztmavne natolik, že splyne se špičkami střech.

21:30

Po sedmi hodinách pobíhání po pražských zákoutích jsme byli všichni příjemně unaveni s vybitými baterkami nejen ve foťáku, ale také v těch, které bylo potřeba dobít dlouhým spánkem.

Krátké shrnutí závěrem

Samotná koupě zrcadlovky z vás fotografy ještě neudělá. Můžete začít buďto se studováním knih či online návodů, nebo se můžete vydat na podobný fotografický kurz, kde vám zkušený odborník vysvětlí základy během jednoho dopoledne a v druhé půlce dne vám pomůže tyto znalosti dostat do několika milionů pixelů. Jeden tento seminář vám dá dostatečný základ na to, aby vám ukázal správný směr a dal dostatek informací pro vaše vlastní fotolovecké výlety.

Bezesporu další významnou výhodou je i přímá diskuze s lektorem i dalšími účastníky kurzu, sdílení zkušeností, poznání stejně zapálených nadšenců a možnost dodatečně zaslat nafocené snímky lektorovi k následnému připomínkování.

Ochutnávka vlastních výtvorů:

Další fotky a informace z fotosemináře najdete také na:


Share and Enjoy


2 Comments

  1. Pěkná akce, více takových.

    MonikaX, 12/04/2011 @ 12:15

  2. Hehe, korekce expozice u Canonu a u Nikonu mě také plete :-) stejně jako směr závitu bajonetu objektivů :-)

    Michal, 30/05/2012 @ 11:55

Leave a comment


Email
WP Socializer Aakash Web