Ilona Filipenková a londýnský webdesign

21/06/2011, Author: Martin Vlčko, Categories: Rozhovory

Kde jsi studovala a jak ses vůbec dostala k webdesignu?

Ta cesta byla dlouhá a trošku obloukem. Vždy mě fascinovaly počítače, takže už na základní škole jsem chodila do kroužku programování v Pascalu. Z toho pak vzešlo, že jsem studovala střední průmyslovou školu elektrotechnickou, kde jsme kromě počítačů měli spoustu elektroniky. Pak jsem šla na rok na ČVUT a z toho přešla na Londýnskou universitu London Metropolitan University – obor multimédia. Až tady jsem teprve začala s web designem. Byla to pro mě první škola, kde se předměty okolo počítačových programů vyučovaly zároveň s předměty okolo kreativity. On totiž web design není jen o kódování. Po škole jsem dělala asi rok pro jednu firmu v Londýně grafika/webdesignera a pak odešla a začala na vlastní pěst.

Jaké okolnosti tě dovedly k podnikání v Londýně?

Vždy jsem chtěla podnikat. Ve skutečnosti, i když jsem vždycky studovala počítače, představy toho, že budu někdy programátor mě docela děsily :) Takže začít podnikat byl úplně přirozený proces.

Jaké byly začátky? Bylo/je těžké se prosadit?

Ty úplné začátky snad ani ne. Měla jsem hodně nadšení, nevěděla, co mě čeká a chtěla pořádné příležitosti a výzvy:) Začínala jsem také opatrně. První jsem dva roky dělala na volné noze. Po odchodu z mého prvního zaměstnání jsem měla našetřeno asi na tři měsíce osobních výdajů. Řekla jsem si, že když to nevyjde, tak nejhorší výsledek bude, že si budu muset zase najít práci :) To se ale naštěstí nestalo a já jsem se během následujících dvou let seznámila ‘přes Internet’ s mým současným obchodním partnerem Adrianem Restantia. Spolu jsme teprve začali ‘opravdu’ podnikat – založili digitální agenturu Moove Agency a prosazovat se jako firma místo jako ‘freelancer’ – to bych řekla začalo být teprve těžké. Jako freelancer, speciálně v digital media sféře, nemáte o práci nouzi (tedy v Londýně a pokud jste alespoň průměrní). Jako firma se však vystavujete konkurenci mnoha a mnoha dalších kreativních agentur – se zázemím, zkušenostmi, známostmi, Angličany ve vedení atp. Já to vidím tak, že ten pořádný boj nás teprve čeká. Agentura je teprve rok stará a má dva zaměstance (kromě mě a Adriana).

Co bys řekla, že bylo největší překážkou?

Na začátku, když jsem byla freelancer, tak vážně nic moc. Člověk nemá žádné speciální náklady. Práci si sám najde a udělá. Pohoda. Je to nesrovnatelné s tím najít práci pro tým lidí – projekty musí být větší, obraty podstatně vyšší, musí spoléhat na lidi pod sebou, učit je, vést je, má mnohem více zodpovědností a riskuje o moc víc.

Na jaké projekty jsi nejvíce hrdá?

Teď pracujeme na jedné velké social network, která umožní lidem sdílet dokumenty a pracovat spolu na projektech. Je to hodně práce celé to dokonale promyslet a zorganizovat práci. Dále jsem hrdá na každý projekt, kdy klient si dost vymýšlí a můj tým to nevzdává a tak dlouho se snaží, až potěšíme i toho nejnáročnějšího zákazníka. Někdy je to pro mě osobně vnitřní boj, když vidím, kolik času některý projekt vezme a přitom rozpočet byl malý. Ale pak jsem ráda, že jsme to dokázali. Odejít a nedokončit něco je jednoduché. Zůstat a dodržet slovo je náročné, ale velmi důležité.

Jakou roli ve tvé práci hraje WordPress?

WordPress je náš velký kamarád. Začali jsme dodávat WordPress jako standardní redakční systém do všech našich webů už před několika lety. Celé to vlastně bylo způsobeno požadavky od klientů, kteří si sami chodili a říkali o WordPress. Tak jsme se na té vlně svezli a teď se propagujeme tak, že jsme specialisti na WordPress. Těší mě, že v Anglii teď i začíná vlna toho, že státní organizace a neziskový sektor začíná utíkat od drahých redakčních systémů a vyžadují open-source řešení. To je skvělá zprava a to, že jsme už těch pár projektů udělali, nám hodně pomáhá při tendrových procesech, kde soutěžíme s velkými agenturami. Držte nám palce :)
Do konce roku chceme ještě vyvinout pár webovek na WordPressu s podporou prohlížení na mobilních zařízení. Věříme, že už brzo bude mobilní verze webovek standardem, tak chceme být první, kteří to začnou jako standard dodávat.

Ukázky některých našich WordPress projektů jsou k vidění zde.

Dokážete vytvořit e-shop na míru?

E-shopy dodáváme, ale momentálně se přeorientováváme z řešení na míru na tzv. cloud solution, tzn. že klientovi jen “pronajmeme” eshop za měsíční poplatek. Spolupracujeme s e-shopovou firmou Shoptet, která působí v České a Slovenské republice. Chystáme se přivést jejich systém do Anglie a být jeho výhradní distributoři. Výhoda tohoto řešení je rychlá realizace (e-shop je hotový téměř okamžitě), nízká cena, a skvělá podpora.


Kde čerpáš inspiraci?

Já osobně už moc nedesignuji. Ale tím, že mám design ráda, a že jsem to stále ještě já, kdo uzavírá obchody a také děla marketing, každý den si prohlížím nové webové stránky a spolu s týmem diskutujeme nové trendy. Osobně mám ráda stránku siteinspire.net, kde jsou vystaveny webovky udělané, jak my říkáme, “v Londýnském stylu”.

A protože moje dlouhodobá vize je vést společnost a úspěšně podnikat, tak si ráda přečtu blog Johna Vanhary. Zbytek inspirace přichází náhodně tím, že člověk se v businessu pohybuje každý den a setkává se s různými zajímavými a inspirujícími lidmi, zkouší nové věci, a učí se.

Share and Enjoy


4 Comments

 1. Super, drzim palce. S mobilnim webem jako standardem je to v Cechach jeste trochu porad hudba budoucnosti, ale v UK (podle toho, co jsem videl) je to rozhodne aktualni.

  Ucastnite se akci jako LondonIA, UK UPA, Design Jams apod.?

  Ondrej, 22/06/2011 @ 06:49

 2. Taktéž držím palce:) Věřím, že prorazíte a dostanete se mezi špičku Londýnských agentur. Máte na to;)

  Tomáš, 22/06/2011 @ 08:54

 3. Dekuji za podporu, Tomasi! :)

  Ohledne mobilnich verzi webu. Rozhodne cekam, ze ta prava velka vlna se v UK uz za chvili strhne. Myslim si, ze anglicke firmy na to ty rozpocty rozhodne maji, jde jen o to, ze je treba pockat, az se webovky budou prohlizet z mobilnich zarizeni ve vetsi mire, tim padem bude mit smysl do toho investovat a ospravedlnit ty investice.

  Ohledne ruznych akci. Bohuzel musim rict, ze toho zatim moc nenavstevujeme. Osobne bych rada navstivila kazdou akci alespon jednou :) Tento rok to bude WordCamp UK a pristi rok Adrian mluvil o nejakem design festivalu, ktery se tento rok konal v Barcelone (omlouvam se, jmeno te akce mi uniklo). Takze uvidime. Ostatni akce asi budeme navstevat spise nahodne, kdyz budeme mit trochu “volneji”.

  Copak vy Ondreji, uz jste na nekterych z nich byl a doporucil by jste je?

  Ilona, 22/06/2011 @ 19:53

 4. Moc vam drzim palecky. To malo malo ukazek co bylo videt v ramci tohoto clanku se mi libilo moc. Smekam… Par napadu na projekty me pri cteni tohohle clanku napadlo…

  Hodne stesti., 24/06/2011 @ 14:22

Leave a comment


Email
WP Socializer Aakash Web