Nejčastější technické chyby, kvůli kterým jsou obrázky zamítány

04/01/2012, Author: Lucie Navrátilová, Categories: Uncategorized

Jen neradi zamítáme nemalé množství obrázků určených k prodeji – nejčastějším důvodem jsou nejrůznější technické problémy, které se na obrázcích nacházejí. Přitom všechny chyby se dají odhalit včas a je možné si tak ušetřit veškerou práci s nahráváním takového snímku – a příště se jim vyhnout úplně. Stačí si před odesláním snímek důkladně prohlédnout při 100% zobrazení. Pojďme si prakticky ukázat, jak obrázek nemá vypadat.

 1. Nedostatečná ostrost
  Obrázky určené k prodeji musí být perfektně ostré. Nebo alespoň ostré v očekávaných místech snímku – samozřejmě můžete pracovat s hloubkou ostrosti na efekt. Pokud je ale jeden zřejmý objekt v popředí (speciálně třeba člověk), ostrost je vyžadována (a pozadí může zůstat rozostřené).
  Nedostatečná ostrost bývá nejčastěji způsobena pohybujícími se objekty nebo neschopnost fotografa udržet fotoaparát v klidu (speciálně při horším osvětlení, kdy je nutná delší expozice snímku). V takovém případě doporučujeme fotit se stativem. V případě pohybujících se objektů doporučujeme nastavit co nejkratší dobu expozice (za cenu například vyšší citlivosti).
  Obrázek při 100% zobrazení nesmí vypadat takto:
 2. Šum v obrázku
  Šum je nejčastěji způsobován příliš vysokou citlivostí snímače, někdy také nedokonalostí snímače nebo objektivu. Speciálně automatický fotoaparáty nejsou příliš vhodné pro focení ve špatném osvětlení, například v místnosti – doporučujeme scénu vždy nasvítit co nejvíce a používat kvalitní vybavení.
  Následující obrázek byl zamítnut kvůli přílišnému šumu:
 3.  Chromatická aberace
  Chromatická aberace je jev, který vzniká obvykle na krajích snímků nedokonalostí čočky (objektivu). Způsobuje barevné “rozostření” na krajích kontrastních objektů (například u tmavých větví stromů focených proti světlému nebi). Ani obrázky s touto chybou není možné schvalovat k prodeji. Aberaci se obvykle dá vyhnout používáním kvalitních čoček v objektivu, případně se dá později kompenzovat v grafickém editoru.

  Vidíte červené zabarvení na pravém okraji tmavých ploch a zelené na levém?

   

 4. Špatné světlo (přesvětlení)
  Při příliš přímém osvětlení zejména světlých nebo lesklých předmětů může dojít k tomu, že obrázek bude přesvětlen. Zaniká pak kresba obrázku na přesvětlené ploše. Jako například na tomto obrázku:

  Na tomto obrázku se nacházejí hned dvě chyby: je neostrý a přesvětlený.


Share and Enjoy


No Comments

Leave a comment


Email
WP Socializer Aakash Web