Zuzana Korčáková – profesionální grafický design

18/04/2012, Author: Martin Vlčko, Categories: Rozhovory

Zuzana Korčáková, grafický designer a ilustrátor

Jak ses dostala ke grafice a co Tě na ní baví nejvíce?

Každý, kdo dělá nějakou odbornou práci, nebo činnost se nejlépe prezentuje právě výsledky své práce. Zde najdete mé portfolio: http://www.korcakova.cz/.

Moje cesta k tomu, co v současné době dělám, byla dost složitá…..
Když jsem byla malá, chodila jsem do výtvarného kroužku (asi jako každý). V deváté třídě jsem se rozhodovala co budu dál dělat a studovat. Moje rozhodnutí bylo dělat něco tvůrčího a věnovat se tomu na umělecké škole. Po neuspěšných zkouškách na SŠUŘku v Brně jsem chodila tři roky na učiliště, obor aranžérství. Zde jsem se poprvé setkala s prací, kterou teď dělám. V rámci školy jsme museli chodit na praxi do nějaké grafické firmy. Celkem se mi tam líbolo, tak jsem od šestnácti chodila i na brigády do různých reklamních agentur a často na Brněnské výstaviště. Pracovala jsem na řezacím plotru, lepila jsem stánky na BVV, chystala jsem řezanou a tištěnou grafiku. Vystřídala jsem hodně firem, ve kterých jsem dělala podobnou práci. Zatím jsem však netvořila vlastní grafické návrhy. Pouze jsem instalovala cizí práce, nebo je dokončovala. V této době jsem však získala cenné zkušenosti z výroby a aplikací grafického designu v praxi. To Tě na žádné škole nenaučí. Mezi tím jsem se opakovaně snažila dostat na Brněnskou SŠUŘku a než se mi to zadařilo, studovala jsem v Hodoníně obor malířství.

V Brně na SŠUŘce jsem pokračovala v oboru malířství v ateliéru akad. mal. Petra Veselého.
Teprve tady jsem začala objevovat ve volném čase grafický design, myslím tím vlastní tvůrčí proces od počáteční myšlenky. V malířském ateliéru jsme se k počítačům moc nedostali, tak jsem se musela začít učit sama. Nebylo to jednoduché, ale velmi mě to nadchlo.
Moje provní pokusy byly základní retuše fotek ve Photoshopu, postupně jsem se tento program naučila ovládat na celkem slušné urovni.
Jsem téměř samouk takže moje znalosti jsou vykoupené dlouhým časem stráveným u počítače.  Byla jsem ráda vždy, když jsem přišla na něco nového. Později jsem se naučila základům Ilustátoru. Věnovala jsem se grafice a počítači celou střední školu. Zárověň jsem chodila na různé brigády, vždycky však byly “v oboru”. Grafický design jsem nikdy ve škole nestudovala. Jak jsem již uvedla, jsem v některých věcech takový samouk :)
Na škole jsem získala zkušenosti s malbou a kresbou klasickými technikami. Tyto znalosti mi dali všeobecný základ a rozhled v oblasti výtvarného umění a umění vůbec, což mi velice pomáhá právě i při vytváření mých projektů v oblasti grafického designu.

Jak se teď zpětně koukáš na školy, kterými jsi prošla? Co bys doporučila případným zájemcům o tyto školy?

Škola je dobrý začátek, ale nikdy nedá člověku všechno. Jsou tam lidi, co se zajímají o stejné věci a získáš zajímavé kontakty. Ale to je tak zhruba všechno. Zbytek se musíš naučit sám.
Zájemcům bych doporučila pečlivě vybírat obor který chtějí studovat a zvážit, jestli se mu chtějí profesně opravdu věnovat. U výtvarných škol hraje velikou roli zejména osobnost vedoucího ateliéru. Podle mého názoru je velice důležité najít společnou uměleckou řeč.
Umělecké školy jsou skrátka konfrontací mezi individualitou pedagoga a individualitou studenta, to by si každý zájemce o tento typ škol měl uvědomit. Myslím si také, že v České republice a na Slovensku si žije většina škol ve svých sklenících a zde vypěstované kytky se jen málokdy dostanou na trh. To je docela škoda.
Navíc kvantita často převyšuje kvalitu školních prací a projektů.

Co tě na grafice baví nejvíce?
Nemůžu říct, co mě baví na grafice nejvíc. Bohužel vím co mě na té práci nebaví vůbec – organizační věci, psaní emailů, telefonování, vyřizování a jednání. Nejraději bych jenom kreslila a navrhovala.

Jakým způsobem řešíš tuhle nutnou byrokracii? Máš na to nějaký fígl?
Nejlepší fígl je spolupracovat s někým, kdo za mě tuhle práci udělá, ale to mnohdy není vůbec možné….

Na jaké realizované projekty jsi nejvíc hrdá? Co je na nich tak výjimečného?
Poslední dobou jsem dělala zajímavý projekt a to byli návrhy dezénů na potisk tenisek. To mě bavilo


 

Pracuješ raději sama, nebo v týmu?
Já pracuju na většině věcí sama. Nemůžu říct, že by to tak bylo nejlepší. V týmu moc ráda pracuju s lidma kteří ví co dělají a za něčím si jdou.

Odkud čerpáš inspiraci?
Inspiraci hledám všude kolem sebe. V knížkách, na internetu. Ráda experimentuju, občas se něco zadaří :)
V ideálním případě se koukám do knížek po inspiraci. Často to není možné kvůli času.

Můžeš nějakou knížku či webovou stránku jmenovat?
Na internetu čtu například font, design magazín a design portál. Ale na inspiraci si najdu pokaždé něco jiného. Nedá se říct, že bych se na nějaké stránky opakovaně vracela, je to spíš výjměčně. Internet je plný zajímavých věcí a autorů od kterých se je co učit.

Jaké máš plány do budoucna?
Ráda bych dokončila vysokou školu, kterou mám přerušenou.
Chtěla bych se v budoucnu víc orientovat na ilustrace. Ideální by bylo podílet se na nějakém projektu.

Pixmac tým ti drží palce!


Share and Enjoy


No Comments

Leave a comment


Email
WP Socializer Aakash Web