Rada č. 10: Hrajte si se světlem

13/04/2012, Author: Lucie Navrátilová, Categories: Návody

Jean-Marie Guyon, zakladatel agentury Candybox Images, prohlásil: “Začínající fotografové se poznají podle toho, že dávají důraz na svoji fotografickou výbavu. Profesionálové se od nich odlišují tím, že dávají největší důraz na světlo.” Nemůžeme souhlasit více – světlo s obrázky dělá divy. Pojďme se podívat, jak se s ním dá pracovat.

Naprostým základem prodejných fotografií je dobré nasvícení. Zapomeňte na obrázky focené v místnosti pouze s vestavěným bleskem – ten v naprosté většině případů stačit nebude. Využívejte denního světla, případně kombinaci několika umělých světel.

Je asi zcela zřejmé, který z těchto obrázků bude prodávanější:

 

Podobně velkou roli může hrát osvětlení scény i při focení venku. Nebojte se počkat si na lepší světlo – tmavé scény focené za zatažené oblohy budou vždy laděné do šeda a nebudou příliš atraktivní. Vybírejte si ideálně měkké ranní nebo večerní sluneční světlo.

Světlo může také hrát velkou roli v tom, jak obrázek působí. Můžeme mu dodat romantický, čistý, něžný nádech tím, že použijeme metodu tzv. high key – obrázek, jehož většina odstínů leží ve světlé polovině spektra.

Opakem může být použití low key, kdy většina odstínů barev leží v tmavé části spektra. Low key obrázky působí temně, tajemně, dramaticky.

 


Share and Enjoy


No Comments

Leave a comment


Email
WP Socializer Aakash Web