Black Yeti – František Kusovský

09/05/2012, Author: Martin Vlčko, Categories: Rozhovory

František Kusovský (portfolio na Dribbble a Behance), grafik na volné noze z Prahy. V Praze jsem i vyrostl a Prahu hodlám opustit. Mám nedokončenou Prague College (takže vlastně jsem středoškolák strojař – CAD/CAM zaměření) a popravdě pošilhávám po Hyper Island ve Švédsku.

Co se týče začátků, pracoval jsem v asi dva a půl roku v Kasa.cz. Bannery, newslettery, nějaké printy. Furt to samé dokola, až jsem se rozhodl (no rozhodla to kamarádka :) posunout dál. Před rokem a půl jsem dostal šanci v Nydrle Digital. Tam jsem se hezky rozvíjel, ale po nějakých 3 měsících jsem odešel. Bylo to totiž na začátku roku 2011, já se chystal do školy a spojit s tím zaměstnání by bylo težší. Rozhodl jsem se tedy jít na volnou nohu a vše se učit na vlastní pěst. Webům se zas tak dlouho nevěnuju.

Můžeš nám blíž představit Hyper Island?
Školu nemohu zas tak doslovně představit, protože s ní zkušenosti nemám. Nicméně je tam několik velice zajímavých studijních oborů jako třeba mobilní aplikace. Je to hodně zaměřené na reálné projekty, teamovou práci. Celkove ty obory jsou asi dost vzdálené tomu, co se bežně na grafických školých vyučuje. A to je podlě me to hlavní lákadlo. Nejsem si úplně jist, zda studium splňuje podmínky na to, aby mohlo být oceněno BA, či alespoň Diploma certifikátem/titulem, ale na druhou stranu má ta škola obrovské jméno u top digitálních agentur ve světě jako třeba Your Majesty. Navíc dlouhodobější stáž je již zahrnuta v ceně studia.

Suma sumárum škola nabízející vzdělání z reálného prostředí, něco, co tu opravdu chybí.


http://dribbble.com/shots/531219-Blog/attachments/38057

Co tě vedlo k práci na volné noze?
Vedla me k tomu škola, čas, peníze a hlavně zkusit něco nového. Vidět možnosti a být si jist, že se tím mohu uživit.

Jaké  ne/výhody má pro tebe práce na volné noze oproti klasické práci zaměstnance?
Podlě me výhod je možná více, ale asi určitě záleží na tom, kdo je z jaké země :) Máte větší volnost v čase, můžete pracovat kdy víte, že se vám dělá nejlépe a v podstatě odkudkoliv. Nevýhoda je snad taková ta nejistota, zda bude práce. Ale myslím, že každý kdo se snaží, pak časem spíše zakázky odmítá. Navíc si myslím, že na volné noze člověk lépe “vyroste” – ať už profesně, tak i třeba “lidsky”.

Na jaké realizované projekty jsi nejvíc hrdý? Co je na nich tak výjimečného?
Těžko říct. Líbil se mi projekt 18th.me. Je to v podstatě služba, kde si vyberete jeden z několika hodně starých obrazů (např. Mona Lisa), nahrajete fotku a profesionální malíř překreslí celý obraz s vaší podobiznou. Vše olej/plátno, žádná digitální magie :)

Na čem konkrétně jsi se zde podílel?
Není to žádný velký projekt, spíš osobní projekt jednoho člověka. Dělal jsem design webu, trošku pomáhal s UX. Nakonec to lehce nedopadlo úplně jako v návrhu, protože to kódoval nějaký Ind :) Nicméně ta myšlenka mi přišla fajn.

Jak se dostáváš k novým zakázkám/projektům?
Asi nejvíc přes Dribbble. Dají se tam i vytvořit dlouhodobější vztahy s klienty, navíc člověk díky tomu webu svým způsobem roste, začne si ho všímat více lidí… Určitě se neúčastním takového toho českého “navrhněte nám web, možná si ho vyberem”.

Odkud čerpáš inspiraci dnes?
Nejvíc mi současně asi sedí Pinterest. Je tam doslova vše. Dribbble pak na mobilní aplikace, různá UI a loga.

Jaké máš plány do budoucna?
Toho je opravdu hodně. Teď plánuji trošku jiné věci, ale zatím musím mlčet :-) Jakmile budu moci, tak se rád podělím.


Share and Enjoy


No Comments

Leave a comment


Email
WP Socializer Aakash Web