Rozhovor s designérem – Josef Šíf

18/06/2012, Author: Lucie Navrátilová, Categories: Rozhovory

Představte se nám prosím pár větami.

Jsem grafik….co dál? :) Dělám webdesign a snažím se udržovat svůj rukopis. Myslím si, že se to i daří, jelikož mi občas napíší kolegové grafici, že našli jeden pěkný, úžasný, ohromující …… :) ehmm, dobře, že našli jeden můj design, jenž nebyl podepsaný, ale přesto rozpoznali, že se jedná o mou práci. Je občas dost vyčerpávající stále přicházet s novými nápady a tak je potřeba mít nějaký reset myšlenek od práce. Někdo to řeší alkohlem/drogama, někdo třeba sportem. Já si od práce odpočinu nejlépe na stráni s RC vrtulníkem. Jako na každé zábavě vzniká závislost, tak i já jsem létání RC vrtulníkem propadl a tak už není moje produktivita designů tak hojná jako kdysi. Hold čas se roztáhnout nedá :)

V portfoliu máte zakázky od malých i velkých firem. Čemu dáváte přednost? Čím se práce pro malé a velké zákazníky liší?

Jednoznačně zakázkám malých firem. Je zde lepší i lidštější jednání s klienty. Jejich přístup je více emotivní. Což mi dodává sílu a energii k práci. Není nad upřímnou procítěnou pochvalu od klienta.
U větších firem to je prostě business. Máme zakázku, termín je ten a ten……..návrh schválen, pošlete fakturu. Fertig. Další negativní věc je ta, že ve větší firmě většinou pracují manageři, kteří jsou zběhlí ve smlouvání a manipulaci s lidmi. Jednání s nimi je velice nepřijemné a zdlouhavé. Paradox je ten, že taková firma méně respektuje mou cenu než firmy malé a většinou si nárokuje vlastní cenové a termínové podmínky. Není to ale pravidlo. Funguji už roky se spoustou větších firem a naprosto bez problému.

Jste na volné noze. Vyhovuje Vám tento způsob práce?

Maximálně. Plně to vyhovuje mým cílům a mé povaze. Nejsem přehnaně ambiciózní a nehoním se za většími a většími cíli jako např. být investor nebo majitel velké firmy. Stačí mi dělat to, co mě baví a ovládat řemeslo. Navíc, peníze mění charakter :)

Na svém webu píšete, že se snažíte dělat grafiku moderně. Sledujete všechny nové trendy? Nemáte nějaký oblíbený styl?

Samozřejmě, že sleduji. Ale ne tak, že bych denně sledoval mraky diskuzí a byl permanentě přibitý ve skupině na sociální síti. Sleduji to naprosto přirozeně. Souběžně s prácí na projektu se učím nové věci a sleduji nové projekty na dané téma. Často se ale stane, že se v mém designu objeví nějaké klišé. Souvisí to s tím, že klient má určitou, bohužel otřepanou, představu a tu chce v designu promítnout a ne vždy se zadaří mu ji rozmluvit. Ale nebudu tu házet vinu jen na klienty. Někdy i já občas uklouznu :) Oblíbených stylů mám víc. Většinou to jsou ale takové, na které nedosáhnu. Nejvíce se mi líbí future styl, který se i přesto, že už dnes nefrčí, stále vyvíjí.

Zmiňujete otřepané představy klientů. Jak s nimi bojujete? Snažíte se klientovi vyhovět, i když je Vám to proti designérské mysli?:)

Abych byl upřímný, praxe mě naučila, že je lepší nebojovat a klientovo představu prostě přijmout :) Ušetří to spoustu nervových buněk a hlavně taky čas. Má mysl se pak vyřádí na zajímavějším projektu, kde budu mít volnější ruku :)

Jak vypadá Vaše bydlení, elektronika a podobně? Potrpíte si na designové kousky i v životě?

Vůbec ne. Je mi jedno, jak vypadá můj byt, PC, mobil, auto aj. Vím že většina kolegů je designem posedlá a musí mít vše vkusné, správně barevné a stylové. Já jsem obyčejný člověk, možná trošku až buran, když se zamyslím :) Moje bydlení vypadá jak… no to snad ani raději nechtějte vědět :D Ale pravda je, že kancelář jsem měl velice hezky designově zařízenou. Bohužel jsem se jí musel před časem vzdát.

Jak vidíte svoji budoucnost? Třeba za 10, 20 let?

Nevidím ji nijak zvlášť odlišnou od současnosti, protože jsem realista, ale mám pár snů. Třeba přejít od grafiky k pilotování vrtulníku. Vrtulník je v mých očích, už od dětství, nejdůmyslnější, nejdokonalejší a nejelegantnější stroj, co kdy lidstvo stvořilo :)   Proto ten můj koníček :)


Share and Enjoy


2 Comments

  1. Pěkné stránky, jen tak dále :)

    Martin Pěnička, 29/07/2012 @ 15:31

  2. moc pekna prace, kontakt si pridavam do zalozek,…

    Real, 24/09/2012 @ 20:06

Leave a comment


Email
WP Socializer Aakash Web