Hubené blonďaté modelky vs. opravdové ženy – kdo u vašich zákazníků zvítězí?

10/10/2012, Author: Lucie Navrátilová, Categories: Zajímavosti

Přemýšlíte nad tím, zda na své webové stránky dát “umělé” obrázky lidí z fotobanky a nebo zda si nafotit vlastní zaměstnance? Tato otázka netrápí jen firmy a jejich tvůrce webových stránek – ale i třeba časopisy. Německý časopis Brigitte dospěl po třech letech testování k zajímavým závěrům.

Brigitte je typický ženský časopis o módě a životním stylu a je určen nejširší ženské čtenářské veřejnosti. Koncem roku 2009 přišel s poměrně radikálním a odvážným rozhodnutím – na svých stránkách již nebude zobrazovat profesionální modelky (upravené Photoshopem), ale opravdové ženy, své čtenářky. Vzbudil tím tehdy poměrně velký rozruch – jak mezi svými čtenářkami, které rozhodnutí uvítaly, tak mezi konkurenčními časopisy a producenty oblečení, kteří své nové modely vyrábějí a chtějí ukazovat na výrazně hubenějších ženách, než je běžná konfekční velikost.

3 roky běžela kampaň s názvem “Ohne models”, kdy editoři časopisu vybírali ženy “z ulice” – ač jen ty, které byly krásné a stejně velice štíhlé. Mnohé z nich by pravděpodobně modelning dělat mohly, jen si samy zvolily jinou kariéru. Po třech letech se časopis Brigitte rozhodl od focení obyčejných žen ustoupit.

Důvody? Spekuluje se o tlaku producentů oblečení, pravý důvod je ale podle Brigitte ve změně postoje čtenářek. Prodej časopisu za tři roky výrazně poklesl – čtenářky si stěžovaly na to, že ženy na obrázcích nepůsobí tak přirozeně jako modelky a odpoutávají pozornost od oblečení, které předvádějí. Zároveň jim asi vadilo, že i mnohé “obyčejné” ženy vypadají krásněji než ony.

Výsledky tohoto “pokusu” se jistě dají přenést i do světa webových stránek a propagačních materiálů. Krásné modelky (a modelové) dávají pocit jakéhosi luxusu. Vypadají přirozeně a u většiny lidí vytvářejí dojem profesionálních služeb. Proto – i když pro zkušené designéry vypadají příliš uměle – širokou veřejnost zaujmou více a jejich používání má smysl.


Share and Enjoy


No Comments

Leave a comment


Email
WP Socializer Aakash Web