Misionář Adobe – Tomáš Krcha

06/05/2011, Author: krystofrobin, Categories: Rozhovory, Zajímavosti

Mohl by ses Tomáši krátce představit našim čtenářům? Jaké byly Tvoje první “designové/grafické krůčky”?

V létě mi bude 25 a pracuji s kolegy v pražském Adobe. Poprvé mě Adobe oslovilo v 22 letech a jsem vlastně nejmladší evangelista v Adobe. Pocházím ze Slovácka a můj přístup ke grafické tvorbě a později interaktivním aplikacím je do velké části ovlivněn rodinou – naši mají už téměř 20 let grafické studio, kam jsem jako prcek chodil a postupně se s nástroji seznamoval. Brácha už pár let pracuje jako architekt u Zahy Hadid a otec učí na umprumce a UTB kresbu, design a hračku. V pubertě mě bavily víc jiné věci – jako sport a bonsaje, ale vzhledem k tomu, že jsem na to potřeboval peníze, tak jsem se snažil najít nejefektivnější cestu výdělku – a to je jednoduše dělat to co nikdo neumí a co všichni chtěj. Pamatuju si, jak sem dostal jednou zaracha a naši mi sebrali knížku o PHP – tak jsem jim řekl, že díky ní jednou konečně něco dokážu – nedokázal jsem s PHP nic – ale určitě to přispělo k tomu, co dnes dělám. Nicméně prošel jsem si řadou firem, spolupracoval na řadě tehdy nadčasových projektů (od multi-touche, IPTV, televizní systémy, videochaty, VoIP, interaktivní weby, streaming…) a právě v tom je neuvěřitelná energie a motivace – i přesto, že někdy něco musíte odpískat a jít dál.

Nepochybně je velmi zajímavé Tvoje zaměstnaní. V čem vlastně
spočívá náplň práce jako Adobe Platform Evangelist?

V žádném případě to nechci definovat jako kněze, ale je to tomu celkem podobné – akorát kostelem jsou konferenční sály a lidé se mi chodí zpovídat do mailu. Snažím se seznamovat vývojáře a tvůrce s nejnovějšími nástroji pro tvorbu RIA (Rich Internet Applications), vnášet do toho svůj osobní pohled a eskalovat jejich požadavky a návrhy do Adobe. Píšu technologický blog (http://flashrealtime.com) a spolupracuju s českým obchodním teamem u klíčových zákazníků a s marketingem na jejich aktivitách. Za poslední rok a půl jsem přednášel na bezmála sto konferencích a akcích po celé Evropě, několikrát v USA.

Adobe MAX 2008, Milano

Adobe MAX 2008, Milano

Co říkáš na obecně nevelkou oblibu Flashe, která vlastně přerostla ve spor Adobe vs. Apple? V čem vidíš přednosti této technologie a eventuální budoucnost právě Ty?

Flash vždy určoval směr a byl nejmíň o krok dál. Prvně mu šlapaly na paty DHTML rollovery, pak AJAX a teď tu máme HTML5. Flash sjednotil tvorbu interaktivních aplikací přes multi-screen, stejně jako PDF dokumenty či Postscript tiskárny. Díky tomu, že je jeho SWF formát otevřený, vzniká řada interpretrů a jedním z nich je i např. SmokeScreen (http://smokescreen.us), který umí spustit jednoduché animace a zejména bannery v HTML5 i na zařízeních, které nativní Flash nepodporují. Tou předností jsou zejména propracované nástroje, úzké propojení s Creative Suite, pokročilejší programovací jazyk, rychlost (aktuální HTML5 prohlížeče jsou v renderování stejných věcí daleko pomalejší než Flash), pak jeho rozšířenost a možnosti – dnes si ve Flashi můžete naprogramovat například vlastní torrentovou sít či instant messenger s VoIP přes P2P ala Skype nebo v AIRu vlastní socketový server – a to funguje na Windows, Linux, Mac, Android všude stejně – v podstatě v rámci jedné investice do programování. My máme Apple rádi, ale současně podporujem otevřenou možnost výběru jákehokoliv nástroje pro tvorbu, a tudíž podporu kreativity a je potřeba si uvědomit, že Adobe vytváří především nástroje pro tvůrce – neprodáváme Flash Player. Proto vidíme v HTML5 velkou šanci a já věřím, že vytvoříme ty nejlepší HTML5 nástroje na světě. Prvním takovým nástrojem je Dreamweaver CS5 s podporou HTML5 (http://labs.adobe.com/technologies/html5pack/).

Jaký je Tvůj nejoblíbenější produkt z rodiny Creative Suite? Tvoříš rád?

Mám je rád všechny. Je to nekonečný zdroj možností jak se pořádně kreativně vyřádit. Koupil jsem si teď celkem nadupané Desktop PC – a láká mě Premiere Pro a After Effects ve spojení s HDSLR – respektive, už v tom dělám, ale konečně mám po letech příležitost tomu věnovat pár deštivých víkendů.

Jakou novinkou v nové sadě CS5 hodnotíš jako největší posun vpřed?

Je tam kolem 250 velkých vylepšení či novinek, ale určite bych vsadil na výkon. Hardwarová GPU akcelerace a 64-bit u všech klíčových produktů. Člověk teď může stříhat i 9 HD videí současně. Ted už není bottleneckem software, ale CS5 plně využije veškeré hardwarové zdroje, které má k dispozici. Je to obrovský posun v profesionálním workflow a zase to výrazně zrychluje práci.

Jak jsi Tome oslavil 20. narozeniny vašeho korunního programu – Photoshopu?

Pořádali jsme skvělou narozeninovou akci v klubu Radost FX – bylo tam kolem 100 lidí. Prošla se historie, představilo se několik úspěšných grafiků se svými prácemi a ve finále to završila báječná párty.

Vzpomínáš rád na projekt JuniorInternet? Posunulo to nějak výrazněji Tvoji kariéru vpřed?

JuniorInternet je parádní, snažím se kluky co nejvíce podporovat a Adobe bylo v posledních dvou letech generálním partnerem akce. Vzpomínám na ty léta rád a určitě JuniorInternet objevuje neustále nové a nové talenty. Já jsem tam poznal řadu lidí, se kterýma jsem poté léta spolupracoval.

Augmented Reality - CS5 Launch Prague - LearnAR.org project

Baví Tě fotografování? Zkoušel jsi už někdy prodat nějakou vlastní fotku?

Jasná věc. Fotka je fajn, rozvíjí představivost a vyvolává vzpomínky, ale nikdy jsem ji nezkoušel prodat.


Share and Enjoy


No Comments

Leave a comment


Email
WP Socializer Aakash Web